Aktualności

Interesujące informacje, ciekawostki i porady z zakresu elektryki, energetyki - a wszystko to z punktu widzenia korzyści klienta.

Najnowsze posty

 • Pomiary natężenia oświetlenia - jakie uprawnienia? Kto może wykonywać pomiary natężenia oświetlenia - elektryk z uprawnieniami czy specjalista z zakresu BHP? Z jednej strony nie są to przecież pomiary elektryczne lecz fotometryczne. Z drugiej jednak, najbardziej wykwalifikowani ...
  Opublikowane: 23 maj 2017, 08:33 przez: Tomasz Zdanowski
 • Instrukcje produktów FAEL Karty katalogowe produktów FAEL - praktyczna wskazówka dla zawodowego instalatora elektryka.Naprawiając instalacje elektryczne często w rozdzielnicach elektrycznych spotykam się z osprzętem firmy FAEL. Firma ta pewien czas temu zniknęła z ...
  Opublikowane: 9 sie 2016, 02:53 przez: h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski
 • Promocja: usługi elektryczne - ceny 30% taniej! Budujesz dom? Planujesz inwestycje w instalacje elektryczne, systemy zabezpieczeń, alarmy, monitoring? Mamy dla Ciebie super ofertę: nasze usługi elektryczne aż 30% taniej! Zarezerwuj u nas termin prac elektrycznych na okres ...
  Opublikowane: 9 sie 2016, 02:59 przez: h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski
 • Oprawy ze świetlówkami - najczęstsze przyczyny awarii W konwencjonalnych oprawach świetlówkowych, gdzie zastosowano tzw. zapłonnik (lub inaczej starter - patrz foto poniżej), najczęściej przyczyną awarii i nieświecenia lampy jest:zużyta świetlówkaniesprawny starter (zapłonnik)Współcześnie w wielu lampach ...
  Opublikowane: 9 sie 2016, 03:07 przez: h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski
 • Kup tanio mierniki elektryczne firmy SONEL Taka promocja nie zdarza się często! Posiadamy w sprzedaży w preferencyjnej cenie mierniki elektryczne firmy SONEL. Wszelkich informacji udzieli osoba odpowiedzialna za sprzedaż mierników.Kontakt:Jurek,  tel. 665 185 925 ...
  Opublikowane: 31 gru 2016, 03:27 przez: Tomasz Zdanowski
Wyświetlanie postów 1 - 5 z 14. Zobacz więcej »

Pomiary natężenia oświetlenia - jakie uprawnienia?

opublikowane: 16 mar 2016, 23:40 przez h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 23 maj 2017, 08:33 przez Tomasz Zdanowski ]

Kto może wykonywać pomiary natężenia oświetlenia - elektryk z uprawnieniami czy specjalista z zakresu BHP? Z jednej strony nie są to przecież pomiary elektryczne lecz fotometryczne. Z drugiej jednak, najbardziej wykwalifikowani wydają się być inżynierowie elektrycy, mający doświadczenie w wykonywaniu pomiarów elektrycznych.


Problem uprawnień dotyczy zarówno samych elektryków jak i klientów, którzy chcieliby mieć wiarygodne pomiary, zakończone protokołem uznawanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Sanepid. Ponieważ kwalifikacje wymagane dla przeprowadzania pomiarów natężenia oświetlenia nie są jasno sprecyzowane przez obecne polskie prawo, o rozwianie wątpliwości zwróciłem się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z udzielonej odpowiedzi znak: GIS-HŚ-NS-4320-57/EN/16 wynika, że:

"aktualnie nie ma aktów prawnych ani norm, które określałyby zakres kompetencji jednostek czy osób wykonujących pomiary oświetlenia".

W związku z tym i zgodnie z tezą, którą mówi o tym, że co nie jest zabronione - jest dozwolone, w piśmie od GIS czytamy dalej kluczowe stwierdzenie:

"firma, która sama zakupi luksomierz, z wywzorcowaniem, będzie mogła sama dokonywać pomiarów oświetlenia, wymagana jest do tego jednak niezbędna wiedza".

Miło nam w tym miejscu oświadczyć, iż nasza firma spełnia aktualnie polskie obowiązujące przepisy i ma prawo wykonywać pomiary natężenia oświetlenia.
Pomiary natężenia oświetlenia


Pomiary natężenia oświetlenia podlaskie

 1. posiadamy własny, skalibrowany luksomierz
 2. pomiary natężenia oświetlenia wykonujemy w oparciu o aktualną normę PN-EN 12464-1:2012. Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
 3. mamy doświadczenie w wykonywaniu pomiarów oświetlenia oraz pomiarów elektrycznych
mgr inż. Tomasz Zdanowski

Instrukcje produktów FAEL

opublikowane: 14 gru 2015, 01:47 przez h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 9 sie 2016, 02:53 ]


FAEL logo

Karty katalogowe produktów FAEL - praktyczna wskazówka dla zawodowego instalatora elektryka.

Naprawiając instalacje elektryczne często w rozdzielnicach elektrycznych spotykam się z osprzętem firmy FAEL. Firma ta pewien czas temu zniknęła z rynku i ślad po niej zaginął - dosłownie i w przenośni. Obecnie w internecie nie ma ani strony producenta ani, co gorsza, kart katalogowych produktów - co sprawia realną niedogodność gdy trzeba sprawdzić poprawność działania urządzenia FAEL. 

Promocja: usługi elektryczne - ceny 30% taniej!

opublikowane: 15 cze 2015, 12:47 przez h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 9 sie 2016, 02:59 ]


Budujesz dom? Planujesz inwestycje w instalacje elektryczne, systemy zabezpieczeń, alarmy, monitoring? Mamy dla Ciebie super ofertę: nasze usługi elektryczne aż 30% taniej! Zarezerwuj u nas termin prac elektrycznych na okres między 27-09-2016 a 10-1-2016 r. i zgarnij 30% ceny usługi elektrycznej na wakacje! Nie zwlekaj, zadzwoń i umów się na wizję lokalną, bezpłatną wycenę, profesjonalne doradztwo. Sprawdź ile możesz z nami mądrze oszczędzić!

Szczegóły oferty:

 • rabat 30% taniej na wszystkie usługi elektryczne*
 • czas trwania promocji: od 27-09-2016 do 10-10-2016 r. (data wykonania pracy)
 • obszar oferty: woj. podlaskie
Kontakt: 783 770 788

* promocja dotyczy ceny robocizny, rabat nie obejmuje materiałów elektrycznych
Instalacje elektryczne ceny rabat 30%

Oprawy ze świetlówkami - najczęstsze przyczyny awarii

opublikowane: 15 mar 2014, 17:34 przez h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 9 sie 2016, 03:07 ]


W konwencjonalnych oprawach świetlówkowych, gdzie zastosowano tzw. zapłonnik (lub inaczej starter - patrz foto poniżej), najczęściej przyczyną 
Oprawa świetlówkowa rastrowa
awarii i nieświecenia lampy jest:
 1. zużyta świetlówka
 2. niesprawny starter (zapłonnik)
Współcześnie w wielu lampach montowane są startery elektroniczne i problem ze starzejącym się konwencjonalnym zapłonnikiem jest wyeliminowany. Jak jednak w prosty sposób zidentyfikować czy problem tkwi w świetlówce czy też niesprawny jest starter (a może jedno i drugie)? Można zidentyfikować to w prosty sposób posługując się miernikiem elektrycznym (może być zwykły multimetr), mierzącym pojemność elektryczną w zakresie nF (nanofaradów).

Diagnostyka:


1. Na wstępie najprościej jest zmierzyć pojemność startera. Zmierzona wartość tego parametru będzie wyznacznikiem stanu startera:

 Pojemność 
[nF]
 Opis
 < 3sprawny, dobry starter (wartość dla nowego zapłonnika)
 3-5starter zaczyna się psuć: świetlówka zaczyna zapalać się ze zwłoką
 5 <niedziałający starter (zupełnie popsuty stanowi zwarcie R= 1-2 Omy - sygnał brzęczka w mierniku)
starter zapłonnik

2. Jeśli po wymianie startera lampa wciąż nie świeci - wymienić trzeba świetlówkę.


Czynniki, które mogą wydłużyć żywotność lampy i świetlówki:

 • lampy, tj. świetlówki i układy zapłonowe nie lubią częstego załączania i wyłączania (czyli tzw. "pstrykania") - występują stany nieustalone podczas nagłej zmiany (załączenia/ wyłączenia) obwodu elektrycznego
 • źródło światła, tj. świetlówkę, żarówkę należy montować w rękawiczkach - w ten sposób po pierwsze nie zostawiamy tłustych śladów na powierzchni świetlówki, a po drugie - instalator nie jest narażony na szkodliwe substancje stosowane podczas procesu produkcji żarówki
 • wymiana starterów na nowe poprawi warunki pracy źródła światła
Należy pamiętać, że przeglądy, pomiary i naprawy instalacji i urządzeń elektrycznych może wykonywać jedynie wykwalifikowana osoba z ważnymi uprawnieniami i świadectwem elektrycznym.

Kup tanio mierniki elektryczne firmy SONEL

opublikowane: 12 mar 2014, 13:20 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:27 ]

Taka promocja nie zdarza się często! Posiadamy w sprzedaży w preferencyjnej cenie mierniki elektryczne firmy SONEL. Wszelkich informacji udzieli osoba odpowiedzialna za sprzedaż mierników.

Kontakt:
Jurek,  tel. 665 185 925

Miernik MPI-525 za jedyne 4 000,- PLN

Lokalizator LKZ-710 za jedyne 650,- PLN


Ceny energii elektrycznej spadną w 2014 r.

opublikowane: 23 gru 2013, 15:58 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:08 ]

Czy rzeczywiście w 2014 r. ceny energii elektrycznej spadną w Polsce o 6,5%? Jak podaje URE (Urząd Regulacji Energetyki), 17 grudnia 2014 r. prezes tej instytucji zatwierdził ceny energii elektrycznej na 2014 r. Enea SA, Energa - Obrót SA, PGE Obrót SA i Tauron Sprzedaż obniżyły ceny sprzedaży energii odpowiednio od 6,2% do 6,5% dla odbiorców z grupy taryfowej G (czyli dla gospodarstw domowych). Spadek ceny o 6,5% nie oznacza jednak, że o tyle niższy zapłacimy rachunek. Co prawda sama cena energii elektrycznej (czyli stawka za 1 kWh) spadnie, ale... dystrybutorzy energii (Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja) podnieśli za razem tzw. "opłatę przesyłową", średnio o 3,5%. W wyniku tych zabiegów, czyli obniżki ceny energii i podwyżki za dystrybucję, średnio w gospodarstwie domowym realny rachunek za prąd powinien być niższy w przybliżeniu jedynie o około 2,5%:
 • najwięcej zyskają odbiorcy Enea Operator Sp. z o.o.: -3,7%
 • najbardziej rachunek wzrośnie w RWE Stoen Operator Sp. z o.o.: +2,2%1
 • zmiany w rachunku od PGE Obrót S.A.: -1,9%
Poniżej zamieszczamy tabelę obrazującą zmiany ceny taryf dla poszczególnych sprzedawców (źródło: http://www.ure.gov.pl). Najbardziej interesująca dla konsumenta energii jest ostatnia kolumna "Łączna zmiana rachunku dla odbiorców w grupach G". Wynika z niej bezpośrednio jakie będą sumaryczne zmiany ceny za jednostkę energii (łącznie zużyta energia elektryczna + tzw. "opłaty przesyłowe") w naszym rachunku:
Zmiany ceny energii elektrycznej w 2014 r.
1 - wartość zmiany ceny końcowej z rachunku według naszych szacunków (założenia: 60% rachunku - cena zużytej energii, 40% - pozostałe, tzw. "opłaty przesyłowe")

Wizyta domowa "elektryka" w znanym programie telewizyjnym "Usterka"

opublikowane: 22 wrz 2013, 11:12 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 9 sie 2016, 03:17 przez h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski ]

Pośmiej się razem z nami z elektryka - fajtłapy podczas wezwania na awarię instalacji elektrycznej. Groteskowy film może być dla Ciebie przestrogą. Poniżej, prócz filmu, zamieszczamy cechy rozpoznawcze dobrego fachowca.


Siedem grzechów głównych "fachowca", czyli co o nie powinno spotkać klienta:

 • fachowiec spóźnia się bez uprzedzenia
 • przystąpienie do usunięcia awarii metodą na "chybił - trafił", bez precyzyjnego zdefiniowania problemu
 • w przypadku niepoprawnego zdefiniowania problemu, elektryk nie przyznaje się do błędu
 • bierze wynagrodzenie nie usuwając usterki

Dobry fachowiec elektryk:

 • oczywiście najlepszą miarą dobrego fachowca jest przede wszystkim zadowolony klient ;)
 • punktualny, komunikatywny
 • rozpoczyna pracę od diagnostyki problemu przy pomocy specjalistycznych, posiadających homologację, mierników elektrycznych
 • skutecznie usuwa awarię
 • potrafi wyjaśnić klientowi przyczynę usterki elektrycznej oraz podać proste rozwiązanie, jak podobnej usterki uniknąć w przyszłości
 • udziela gwarancję na wykonaną usługę i bierze odpowiedzialność za wykonaną pracę
 • cena usługi - przystępna i niewygórowana

Co nie powinno spotkać klienta podczas wizyty elektryka


A Ty, czego oczekujesz od dobrego fachowca - elektryka? Sprawdź opinie o naszej firmie i podziel się z nami swoją opinią.

Masz własny dom? - pomyśl o własnym kinie domowym

opublikowane: 18 cze 2012, 01:28 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:23 ]

foto: www.realhometheaters.com


Budujesz własny wymarzony dom? To dobra pora, aby pomyśleć nad miejscem, gdzie będziesz mógł obejrzeć z cała rodziną nie tylko ulubione filmy, pasjonujący mecz, ale także pochwalić się gościom wspomnieniami z upragnionych wakacji czy ciekawymi zdjęciami. Oczywiście w kinie domowym prócz dobrego dźwięku ważny jest też komfort oglądania - czyli to na czym obraz będzie oglądany. Ciekawą alternatywą dla telewizora może być projektor - multimedialny rzutnik. Jego cena waha się już  od  1 000,00 zł do ... - górna granica cenowa dąży właściwie do nieskończoności. Ale dobry projektor do domowego użytku można kupić już za 2 000,00 - 2 500,00 zł.

 

Parametry rzutnika, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • technologia, w której działa projektor:
  • 3LCD (obraz generowany przez trzy małe niezależne panele - zielony, niebieski, czerwony) - dobra technologia, obraz ładny, kontrastowy;
  • DLP (blady obraz, "efekt tęczy" gdy zakłócimy obraz na drodze optycznej projektor - ekran);
 • rozdzielczość - oczywiście im większa, tym lepsza, ale...  w warunkach domowych właściwie nie widać różnicy między rozdzielczością full HD (1080p) i HD ready (720p); należy zastanowić się co głównie będziemy oglądać: jeżeli będą to filmy z internetu (lub po prostu filmy niskiej jakości), a do tego wszystko oglądane wieczorem (kiedy to wzrok jest już zmęczony po całym dniu i nie zawsze dostrzeże różnicę w lepszej jakości obrazu) - trzeba zastanowić się, czy warto płacić za wyższą rozdzielczość;
 • wejścia - czyli z jakimi urządzeniami rzutnik będzie mógł współpracować:
  • zdecydowanie najlepsza opcja to cyfrowe wejście HDMI (telewizory, komputery lub nawet telefony) lub DVI;
 • inne, jak:
  • żywotność lampy (w godzinach) i cena nowej (od 400 zł do kilku tysięcy zł...) - jest to jeden z najdroższych elementów w projektorze;
  • możliwość poprawnego wyświetlania obrazu, gdy rzutnik stoi poza osią optyczną ekranu (automatyczna eliminacja rzucanego na ekran "trapezu");
  • kontrast i jasność - ale zazwyczaj parametry te mogą być wyśrubowane przez producenta;
  • opcja short show - możliwość regulacji wielkości przekątnej - czyli regulacja wielkości wyświetlanego obrazu.

Zalety kina domowego z wykorzystaniem projektora:

 • duży format obrazu - ograniczony jedynie polem widzenia;)
 • możliwość komfortowego oglądania w większej grupie;
 • mobilność - możliwość przeniesienia właściwie w każde miejsce.

Wady projektora:

 • gorsza jakość kolorów i rozdzielczość wyświetlanego obrazu w porównaniu z telewizorem;
 • najlepszą ekspozycję obrazu uzyskuje się w ciemnym pomieszczeniu - czyli oglądanie w dzień przy odsłoniętych oknach odpada (w każdym razie obniża to jakość obrazu);
 • niektóre rzutniki (szczególnie w wersji kompaktowej) mogą generować kłopotliwy hałas (wiatraczek chłodzący);
 • wymaga dodatkowego ekranu (koszt około 100-300 zł).


Na co warto zwrócić uwagę budując dom i projektując instalację elektryczną pod kątem multimedialnym:

 • rozprowadzenie przewodów instalacji nagłośnienia, należy je wypuścić w miejscach głośników; w ten sposób przewody głośnikowe będą schowane w ścianie, nie będą więc bezwładnie "leżeć" - rozwiązanie takie poprawi estetykę i podniesie komfort użytkowania
 • zadbać o oprzewodowanie centrum multimedialne - w miejscu gdzie planowany jest projektor warto;
 • należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania do wszystkich wymagających tego urządzeń, jak: telewizor, projektor, ale także silniczek rozwijania ekranu (jeśli ma on zwijać się automatycznie);
 • jeśli chcemy na ścianie powiesić telewizor, należy na odpowiedniej wysokości wyprowadzić wszystkie przewody; dobrym patentem jest wbudowane w ścianę korytko (łączące miejsce za TV z jednostkami centralnymi: dekoderem, kinem domowym), przez które w dowolnej chwili można dołożyć / wyciągnąć przewód.
--
h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski - inżynier Twoich multimediów 

za:

Pakiet energetyczno-klimatyczny UE i polskie weto

opublikowane: 11 kwi 2012, 01:12 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:16 ]

Foto:
eko-samorzadowiec.pl


Podczas marcowego posiedzenia ministrów środowiska 27 krajów UE, Polska jako jedyne państwo członkowskie zawetowała pakiet energetyczno-klimatyczny UE przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla o 80% do 2050 roku. Skoro idea ochrony klimatu jest całkiem dobra, obok zdziwienia europejskich polityków pojawia się również i pytanie o postawę Polski.

Ciekawą ripostą może okazać się audycja wyjaśniająca weto Polski podczas głosowania. Komentuje je Ekspert Instytutu Sobieskiego - Tomasz Chmal. Stanowisko wyjaśnione jest przystępnie, możliwie obiektywnie, opatrzone uzasadnieniem; można z nim się nie zgodzić ale warto je poznać, warto posłuchać. Audycja (oraz zapis rozmowy) dostępna jest na stronie internetowej Polskiego Radia.

--
h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski - inżynier Twojej energooszczędnej elektryczności

"Godzina dla Ziemi" - a może by tak częściej niż raz w roku?

opublikowane: 2 kwi 2012, 07:32 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:30 ]

Foto: earthhour.org


W ostatnią sobotę marca, 31-go 2012 roku, na godzinę zgasły światła w przeszło stu trzydziestu państwach świata. Ogólnoświatowa akcja pod nazwą "Godzina dla Ziemi" promująca oszczędzanie energii elektrycznej z roku na rok zdobywa coraz szerszą rzeszę zwolenników. Na Świecie zgasła m.in. paryska Wieża Eiffla, budynki na nowojorskim Times Square, ale do akcji włączyło się również Podlasie i Białystok. Punktualnie o 20:30 wyłączono iluminację ponad dwudziestu białostockich budynków, a wśród nich: Pałacu Branickich, cerkwi św. Mikołaja, kilku kościołów, Ratusza.

Jako architekci elektryczności oraz energooszczędnych rozwiązań, nie tylko przyłączamy się do akcji, ale proponujemy, aby przysłowiowa "godzina dla Ziemi" nie była jedynie medialnym newsem czy spektakularnym wieczornym spektaklem raz w roku. Takie przedsięwzięcie w swoim codziennym życiu może wesprzeć każdy z nas, w mikroskali. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i wyłączyć nieużywane urządzenia elektryczne, pozostawić po sobie wyłączone światło w miejscach, gdzie można je zgasić nie powodując zagrożenia (np. w toaletach instytucji publicznych, na klatkach schodowych), wyłączając na noc urządzenia pozostające normalnie w trybie "Stand-by". Oszczędzanie energii elektrycznej, a co za tym idzie - ochrona klimatu - wcale nie oznacza dla nas wielkich wyrzeczeń.

Zachęcamy również do korzystania z energooszczędnych rozwiązań instalacji elektrycznych pozwalających zminimalizować marnowanie energii elektrycznej (np. poprzez czujniki ruchu w oświetleniu korytarzy, klatek schodowych).

Pomyśl, oszczędź, bądź szczęśliwym mieszkańcem Ziemi!

--
h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski - architekt Twojej energooszczędnej elektryczności

za:

1-10 of 14

Comments