Aktualności‎ > ‎

Ceny energii elektrycznej spadną w 2014 r.

opublikowane: 23 gru 2013, 15:58 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:08 ]
Czy rzeczywiście w 2014 r. ceny energii elektrycznej spadną w Polsce o 6,5%? Jak podaje URE (Urząd Regulacji Energetyki), 17 grudnia 2014 r. prezes tej instytucji zatwierdził ceny energii elektrycznej na 2014 r. Enea SA, Energa - Obrót SA, PGE Obrót SA i Tauron Sprzedaż obniżyły ceny sprzedaży energii odpowiednio od 6,2% do 6,5% dla odbiorców z grupy taryfowej G (czyli dla gospodarstw domowych). Spadek ceny o 6,5% nie oznacza jednak, że o tyle niższy zapłacimy rachunek. Co prawda sama cena energii elektrycznej (czyli stawka za 1 kWh) spadnie, ale... dystrybutorzy energii (Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja) podnieśli za razem tzw. "opłatę przesyłową", średnio o 3,5%. W wyniku tych zabiegów, czyli obniżki ceny energii i podwyżki za dystrybucję, średnio w gospodarstwie domowym realny rachunek za prąd powinien być niższy w przybliżeniu jedynie o około 2,5%:
  • najwięcej zyskają odbiorcy Enea Operator Sp. z o.o.: -3,7%
  • najbardziej rachunek wzrośnie w RWE Stoen Operator Sp. z o.o.: +2,2%1
  • zmiany w rachunku od PGE Obrót S.A.: -1,9%
Poniżej zamieszczamy tabelę obrazującą zmiany ceny taryf dla poszczególnych sprzedawców (źródło: http://www.ure.gov.pl). Najbardziej interesująca dla konsumenta energii jest ostatnia kolumna "Łączna zmiana rachunku dla odbiorców w grupach G". Wynika z niej bezpośrednio jakie będą sumaryczne zmiany ceny za jednostkę energii (łącznie zużyta energia elektryczna + tzw. "opłaty przesyłowe") w naszym rachunku:
Zmiany ceny energii elektrycznej w 2014 r.
1 - wartość zmiany ceny końcowej z rachunku według naszych szacunków (założenia: 60% rachunku - cena zużytej energii, 40% - pozostałe, tzw. "opłaty przesyłowe")

Comments