Aktualności‎ > ‎

"Godzina dla Ziemi" - a może by tak częściej niż raz w roku?

opublikowane: 2 kwi 2012, 07:32 przez Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 31 gru 2016, 03:30 ]
Foto: earthhour.org


W ostatnią sobotę marca, 31-go 2012 roku, na godzinę zgasły światła w przeszło stu trzydziestu państwach świata. Ogólnoświatowa akcja pod nazwą "Godzina dla Ziemi" promująca oszczędzanie energii elektrycznej z roku na rok zdobywa coraz szerszą rzeszę zwolenników. Na Świecie zgasła m.in. paryska Wieża Eiffla, budynki na nowojorskim Times Square, ale do akcji włączyło się również Podlasie i Białystok. Punktualnie o 20:30 wyłączono iluminację ponad dwudziestu białostockich budynków, a wśród nich: Pałacu Branickich, cerkwi św. Mikołaja, kilku kościołów, Ratusza.

Jako architekci elektryczności oraz energooszczędnych rozwiązań, nie tylko przyłączamy się do akcji, ale proponujemy, aby przysłowiowa "godzina dla Ziemi" nie była jedynie medialnym newsem czy spektakularnym wieczornym spektaklem raz w roku. Takie przedsięwzięcie w swoim codziennym życiu może wesprzeć każdy z nas, w mikroskali. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i wyłączyć nieużywane urządzenia elektryczne, pozostawić po sobie wyłączone światło w miejscach, gdzie można je zgasić nie powodując zagrożenia (np. w toaletach instytucji publicznych, na klatkach schodowych), wyłączając na noc urządzenia pozostające normalnie w trybie "Stand-by". Oszczędzanie energii elektrycznej, a co za tym idzie - ochrona klimatu - wcale nie oznacza dla nas wielkich wyrzeczeń.

Zachęcamy również do korzystania z energooszczędnych rozwiązań instalacji elektrycznych pozwalających zminimalizować marnowanie energii elektrycznej (np. poprzez czujniki ruchu w oświetleniu korytarzy, klatek schodowych).

Pomyśl, oszczędź, bądź szczęśliwym mieszkańcem Ziemi!

--
h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski - architekt Twojej energooszczędnej elektryczności

za:
Comments