Aktualności‎ > ‎

Pomiary natężenia oświetlenia - jakie uprawnienia?

opublikowane: 16 mar 2016, 23:40 przez h e l i o FOMAS Tomasz Zdanowski   [ zaktualizowane 23 maj 2017, 08:33 przez Tomasz Zdanowski ]
Kto może wykonywać pomiary natężenia oświetlenia - elektryk z uprawnieniami czy specjalista z zakresu BHP? Z jednej strony nie są to przecież pomiary elektryczne lecz fotometryczne. Z drugiej jednak, najbardziej wykwalifikowani wydają się być inżynierowie elektrycy, mający doświadczenie w wykonywaniu pomiarów elektrycznych.


Problem uprawnień dotyczy zarówno samych elektryków jak i klientów, którzy chcieliby mieć wiarygodne pomiary, zakończone protokołem uznawanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Sanepid. Ponieważ kwalifikacje wymagane dla przeprowadzania pomiarów natężenia oświetlenia nie są jasno sprecyzowane przez obecne polskie prawo, o rozwianie wątpliwości zwróciłem się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z udzielonej odpowiedzi znak: GIS-HŚ-NS-4320-57/EN/16 wynika, że:

"aktualnie nie ma aktów prawnych ani norm, które określałyby zakres kompetencji jednostek czy osób wykonujących pomiary oświetlenia".

W związku z tym i zgodnie z tezą, którą mówi o tym, że co nie jest zabronione - jest dozwolone, w piśmie od GIS czytamy dalej kluczowe stwierdzenie:

"firma, która sama zakupi luksomierz, z wywzorcowaniem, będzie mogła sama dokonywać pomiarów oświetlenia, wymagana jest do tego jednak niezbędna wiedza".

Miło nam w tym miejscu oświadczyć, iż nasza firma spełnia aktualnie polskie obowiązujące przepisy i ma prawo wykonywać pomiary natężenia oświetlenia.
Pomiary natężenia oświetlenia


Pomiary natężenia oświetlenia podlaskie

  1. posiadamy własny, skalibrowany luksomierz
  2. pomiary natężenia oświetlenia wykonujemy w oparciu o aktualną normę PN-EN 12464-1:2012. Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
  3. mamy doświadczenie w wykonywaniu pomiarów oświetlenia oraz pomiarów elektrycznych
mgr inż. Tomasz Zdanowski

Comments